Základní tóny na hmatníku 2


Požadavky:
Shlédnutí předchozí lekce o tónech na hmatníku.


Základní tóny na hmatníku kytary jsme si ukázali v předcházejícím díle. Teď nás čeká nějaké dovysvětlení a také konečně nejaké cvičení - cvičit se prostě musí. Cvičení, která si ukážeme, zase taková nuda nejsou, ale přece jen existují i zábavnější věci. Je potřeba to trochu překonat, protože na dobrých základach se lépe staví... 

Procvičování tónů na jedné struně

Sedm základních tónů (C, D, E, F, G, A, H) už znáte a měli byste vědět, kde se na každé struně dají najít, i když vám to trvá třeba dlouho. Následující cvičení spočívá v tom, že si vyberete jednu strunu a pár tónů, a ty pak hrajete na struně stále dokola, dokud vám neuvíznou v paměti. Konkrétně si vemte třeba strunu E a tóny D, G, H, A, C (tóny jsou libovolné), nyní hrajte tóny stále dokola. Když už vám to příjde snadné, změňte tóny. Po nějaké době strunu budete mít poměrně dobře zmapovanou. Takto je dobré cvičit všechny struny.

Procvičování tónů v jedné pozici

Druhé cvičení je obtížnější, proto je asi dobré ho cvičit až ve chvíli, kdy máte nacvičené to předchozí. Zase si vyberete libovolnou řadu tónů, třeba C, F, A, G, D, H, E. Nyní dáte levou ruku na nějaké místo hmatníku - třeba na pátý pražec. Ruka vám leží tak, že na každém pražci máte jeden prst - první prst na pátém pražci, druhý prst na šestém pražci atd. Úkolem je teď najít postupně vybrané tóny na všech místech, kam vám prsty dosáhnou, takže je v podstatě hledáme v nějaké konrétní pozici. Může se stávat (spíš by mělo), že v jedné pozici je jeden tón víckrát. Když vám to po chvíli cvičení už půjde snadno, jednoduše posuňte levou ruku jinam nebo si zvolte jiné tóny.

Zkuste se taky zamyslet nad tím, jestli si nedokážete vymyslet nějaké podobné vlastní cvičení postavené na těch dvou, které jsme si ukázali.