Jak cvičit na kytaru


Požadavky:
Předchozí lekce.


Jak cvičit na kytaru - otázka, kterou si pokládá hodně začínajících, ale i pokročilejších kytaristů. Ona je to totiž celkem věda, stejně jako všechno, co chce člověk dělat dobře a efektivně. V této lekci si nebudeme vyjmenovávat konkrétní cvičení, ostatně o tom jsou v podstatě všechny ostatní díly naší kytarové školy, naopak se zaměříme na věci, které jsou pro všechny cvičení na kytaru stejné.

Koncentrace

Aby cvičení na kytaru bylo efektivní, musíme se soustředit. Není teda úplně ok cvičit, když jste nečím rušeni nebo máte nějaké jiné povinnosti. Je potřeba si uvědomit, že cvičit na kytaru a hrát na kytaru je trochu rozdíl. Když na kytaru hrajeme třeba nějakou písničku nebo si výmýšlíme nějaký zajímavý tónový postup, tak je to spíš tvůrčí činnost a zábava - zkrátka hrajeme a to je fain. Když cvičíme, tak se snažíme zlepšit nějakou konkrétní dovednost ve hře - což zase tak moc zábava není a už vůbec to není tvůrčí. Je to možná něco jako u sportu - fotbalisté trénují a hrají zápasy. Zápasy jsou zábava, lidé se koukají atd, tréninky jsou dřina. Když se teda nejsme schopni na trénink soustředit, tak je lepší netrénovat a nechat to na jindy.

Netlačit na pilu

Další potřebnou vlastností správného hudebníka je vytrvalost. Kdo si počká, ten se dočká - u kytary to platí dvojnásob. Jsou kytarové techniky, které se musí cvičit opravdu od velmi pomalých temp a zrychlení se dostavuje jen velmi pomalu. Naopak přehnané spěchání na výsledek může vést ke špatným návykům. Ono je torchu matoucí, že člověk vidí spoustu kytaristů, kteří hrají naprosto skvěle, ale už nevidí, jak museli dřít, aby se dostali tam kde jsou. Druhý pohled na věc může být i ten, že každý má své vlatní tempo a nemusí tak platit to, že to co jde jednomu, musí jít i druhému. 

Metronom

Pokud je to možné, cvičte s metronomem. Metronom by vás měl provázet od úplného začátku vaší hry. I když cvičíte něco, co už se vám hraje dobře a jste si tím dost jisti, vždycky se dá metronom nastavit tak, aby vám to přineslo něco užitečného a třeba i dost složité. Další věc je, že puštěný metronom ještě neznamená, že cvičíte s metronomem správně. Je potřeba se na něj hodně soustředit a snaži se hrát co nejpřesněni. 

Uvolněnost

Správnou techniku musí doprovázet uvolněnost obou rukou. Rozhodně není ok hrát v křeči nebo v nějaké poloze, která vám není příjemná. Zkuste se během cvičení uvolňovat, protahovat a zkrátka k rukoum přistupovat také trochu tak, jako kdyby sportovali - přece jen chcete aby se pohybovali. Všiměte si, že pohyby většiny kvalitních hudebníků jsou ladné a vypadají, že je nestojí sebemenší úsilí.

Další "pravidla" už jen v bodech:

Cvičení není všechno.

Cvičte to, co převážně chcete hrát - nesnažte se za každou cenu umět všechno, ale jděte po tom, co opravdu chcete a co vás baví - protože tam můžete být opravdu dobří.

Cvičení není potřeba přehánět, cvičte jen do té doby, dokud cítíte, že se něco zlepšuje.

Snažte si vymýšlet vlastní cvičení.

GeoPas.cz