Tabulatury


Požadavky:
Mít přehled o tom, jak se na kytaru dá hrát a jaké existují techniky.


Kytarové tabulatury jsou jedním ze způsobů, jak můžeme napsat, co se má na kytaře zahrát. Je to v podstatě něco jako noty, jenom trochu jednodušší. Na rozdíl od not nám totiž tabulatury říkají, na jakém pražci jaké struny máme zahrát. Noty jenom ukazují, jaký tón se má hrát, ale už neříkají kde. Díky tabulaturám se můžete naučit hrát spoustu písniček aniž byste nějak složitě oposlouchávali, co že to tam kytara vlastně hraje. Tabulatury také můžou obsahovat nějaké další informace, třeba jakou kytarovou techniku máme používat, na jaký zvuk máme hrát atd.

Co linka to struna

Běžné kytarové tabulátory se zapisují na šest vodorovných linek. Každá z nich představuje jednu ze strun. Pokud není napsáno jinak, nejvrchnější linka je pro tenkou strunu E, druhá od zhora pro strunu H atd. Samozřejmě pokud je kytara v jiném ladění, tak linky odpovídají jinak pojmenovaným strunám a bývá to označeno na začátku řádku. Dále můžeme mít sedmistrunnou kytaru a v tom případě je linek v tabulatuře sedm. 

Hrát ty správné tóny

Na tyto linky se zapisují čísla. Ty vyjadřují, na jekém pražci dané struny máme zahrát. Pokud bude třeba na první lince číslo 10, znamená to, že máme hrát na 10. pražci struny E. Jednoduché, že ano. Čísla se zapisují zleva doprava a tak se i čtou - hrají. Za sebou napsaná čísla 7 a 8 znamenají, že se postupně haje na 7. a 10. pražci. 

A co rytmus

Existuje hodně tabulatur, kde o rytmu není žádná zmínka a hold rytmus musíme mít z písničky, kterou hrajeme, naposlouchaný. Jindy se taby zapisují tak, že rytmické hodnoty jsou napsány v tabulatuře a čteme je jako rytmus u notového zápisu. Třetí způsob je ten, že máme dva zápisy pod sebou, jeden notový a druhý tabulaturový.

Kde hledat

Existuje hodně serverů kam kytaristé nahrávají tabulatury. Někdy je trochu problém v tom, že tyto zdroje nejsou ověřené a není teda úplně zaručené, že taby budou sedět k písničce. Chcete-li se naučit nějakou oblíbenou sklatbu, tak hold někdy budete hledat trochu déle. Na kytraové tabulatury existuje také hodně editorů, které vám je dokážou i přehrát. Jedním z nich je třeba program Guitar Pro. 

GeoPas.cz