První písnička - Akordy


Požadavky:
Předchozí lekce.


Tato lekce je věnovaná takovému malému úvodu do kytarových akordů. Ty se totiž vyskytují téměř ve všech písničkách a sklatbách, na které můžete narazit. V dalším díle se podíváme na to, jak pomocí těchto akordů zahrát první doprovod na kytaru, což znamená v podstatě zahrát první písničku.

Akord je souzvuk několika tónů, alespoň tří tónu - ostatně k tomu se jistě ještě dostaneme. Pro teď je podstatné, že na hmatníku budeme chtít najednou zmáčknout několik tónů najednou a tím vytvořit nějaký akord. 

My si ukážeme tři různé akordy, které pojmenujeme jako durové (o tom proč durové se dozvíte také později). Ty nám jednak posloží v další lekci, zároveň ale jde o hmaty, které se na kytaře používají hodně často. Půjde o akordy C, D a G.

Akord C dur (označujeme C)

C

Všiměte si na tomto hmatu, jaké obsahuje tóny. Vidíte, že jsou to tóny C, E, G a že mohou být v uvedeném hmatu použity víckrát. Tón C je tam dvakrát, E taky vakrát. To nám umožňuje zahrát akord přes všechny struny i když sám o sobě obsahuje jenom tři různé tóny. Když byste měli problém s určením tónů, navštivte lekci o základních tónech na hmatníku kytary.

Akord D dur (značíme D)

D

Další hmat, tentokrát pro D durový akord obsahuje tóny D, F#, A a hrejeme ho na spodních čtyřech strunách. Všiměte si, že akord můžeme hrát na různém počtu strun.

Akord G dur (označujeme G)

G

Akord G dur obsahuje tóny G, H a D a tentokrát se hraje přes všech strun. 

Pokud vás zajímají i další akordy, podívejte se na další lekce o kytarových akordech nebo navštivte náš generátor kytarových akordů.

GeoPas.cz