Postavení levé ruky


Požadavky:
Předchozí lekce.


Na kytaru hrajeme i levou rukou a v této lekci si vysvětlíme její základní postavení a funkci. Ukážeme si pár dobrých zásad, které je dobré dodržovat. Především nám půjde o uvolněnost levé ruky, o správné postavení prstů vzhledem k hmatníku kytary. Pokud jste levorucí kytaristé, tak to samé sledujte u Vaší pravé ruky.

Čtyři prsty

Není to žádná jogínská praktika, jak by to mohlo vypadat. Nadpisem chceme říct, že na levé ruce máme čtyři prsty, které se při hře na kytaru používají - ukazovák, prostředník, prsteník, malík. Někdy a hodně okrajově se dá použít i palec. Samozřejmě hodně se toho na kytaru dá zahrát i dvěmi nebo třemi prsty, ale je potřeba mít k dispozici všechny čtyři prsty ke hraní různých akordů a hmatů.

Jak to chytnout

Levou ruku přiložíme ke krku kytary tak, aby se palec opíral o krk zezadu, zhruba někde v polovině šířky. Dlaň ruky je pod krkem kytary a když natáhneme všechny zmíněné prsty, měly by vyčnívat před hmatník. Stačí je ohnout a jsou připraveny ke hře. Dlaň ruky by měla být s kytarovým krkem být rovnoběžná a mezi dlaní a krkem by měla být mezera. 

Uvolnění

Pro pohodlnou hru je dobré, když je levá ruka co nejvíc uvolněná. To je obecně platná věc pro celou kytarovou hru - uvolněnost. Správně uvolněná ruka má možnost zvládat rychlé pohyby bez toho, aby nás něco bolelo. Po každám pohybu tedy zkontrolujte postavení levé ruka a také uvolněnost, klidně si dejte na čas a snažte se správně vnímat obě tyto věci. 

Cvičení

Z výchozí pozice přiložte první prst (ukazovák) na hmatník. Měl by být v podstatě v kolmé pozici na strunu. Potom ho zase dejte zpět - do výchozí pozice a opakujte. Jde o to nacvičit si pohyb přiložení prstu a jeho vrácení zpět. To samé opakujte s ostatními třemi prsty a na všech strunách. Někdy se prsty označují i čísly ukazovák - 1, prostředník - 2, prsteník - 3, malík - 4.

GeoPas.cz